Україна вирвала першу перемогу на Євро, а Шева обставив Ібрагімовича: як наша збірна дебютувала на чемпіонатах Європи

5 хвилин
22,1 т.

Незважаючи на те, що на попередньому чемпіонаті Європи перемоги давалися Україні вкрай непросто, а 2016-го ми взагалі поїхали додому зі бубликом, свій дебютний поєдинок в історії Євро "синьо-жовті" якраз виграли. На домашньому турнірі 2012 року команда під керівництвом Олега Блохіна взяла гору над Швецією з рахунком 2:1, а героєм зустрічі став нинішній президент УАФ Андрій Шевченко.

Відео дня

Напередодні поєдинку другого туру проти Словаччини OBOZ.UA згадав яскравий дебют нашої збірної на чемпіонатах Європи 12 років тому.

6-річний уболівальник та Шевченко

11 червня у матчі першого туру Україна приймала Швецію на НСК "Олімпійський". І матч у Києві вийшов дуже драматичним – досить обережний перший тайм змінив стрімкий та гольовий другий. Хазяї поля першими пропустили на старті другого тайму, коли наша оборона не втримала зірку скандинавів Златана Ібрагімовича.

На 52-й хвилині Тім Чельстром підібрав м'яч після помилки Андрія Ярмоленка, який не зумів вибити снаряд із власного штрафного майданчика, і віддав на Ібрагімовича. Златану нічого не залишалося, окрім як розстріляти ворота Пятова і вивести шведів уперед.

Лише через три хвилини на свій перший гол у цій зустрічі та взагалі на Євро напрацювали й українці. Атаку нашої збірної розпочав Олег Гусєв, який віддав передачу на Андрія Ярмоленка, майбутній півзахисник дортмундської "Борусії" та "Вест Гема" легенько скинув м'яч на Шевченка, який ударом головою зрівняв рахунок та забив перший гол "синьо-жовтих" на чемпіонатах Європи.

А на 61-й хвилині той самий Шевченко знову розстрілював головою ворота Ісакссона після навісу від кутового у виконанні Євгена Коноплянки. І внесення рослі шведи не змогли втримати і накрити досвідченого нападника. А на ближній стійці Андрій взагалі випередив Ібрагімовича – 2:1. І стадіон у Києві просто вибухнув від радості та неймовірних емоцій.

Андрій Шевченко

Сам Шевченко заявив після матчу, що навіть не розраховував на такий результат, оскільки мав проблеми зі здоров'ям: "Я не уявляв, що зможу грати на Євро, тому що у мене були великі проблеми з коліном та спиною. Багато людей мені допомагали та підтримували, і я маю подякувати їм. Це, напевно, була моя найкраща гра за останні сім-вісім місяців".

У час, що залишився після другого м'яча Шевченка, Сергію Назаренко не вистачило зовсім небагато, щоб збільшити перевагу України зі штрафного. А на останніх хвилинах основного і вже компенсованого шведи влаштували справжній штурм володінь Пятова і кілька разів були дуже близькі до того, щоб зачепитися хоча б за нічию.

Андрій П'ятов у матчі проти Англії на Євро-2012

Спочатку у команді Еріка Хамрена спрацьовує зв'язка Ібрагімовича та Ельмандер. Але після передачі від Златана Йохан, який спритно проник у чужий штрафний, пробив вище воріт. А потім після удару Мелльберга снаряд пролетів над самою перекладиною. Як би там не було, але у цій напруженій боротьбі Україна вистояла і у першому поєдинку на Євро вирвала свою першу перемогу.

"Ми довго чекали на свій перший матч на чемпіонатах Європи, та ще й грали в першому турі останніми. Тому ми просто шалено щасливі перемогти. Сьогодні ми показали хорошу гру. Думаю, мало хто на стадіоні або серед тих, хто дивився матч по телевізору, сумнівався у тому, що ми заб'ємо", – зазначив щасливий Андрій Воронін.

Збірна України після перемоги над Португалією втретє поспіль вийшла на чемпіонат Європи

Ми домінували всі 90 хвилин, хоча кінцівка вийшла дещо нервовою. Ми трохи підсіли, і шведи почали пресингувати. Але вся команда діяла просто чудово. Можливо, пропущений гол лише підштовхнув нас активніше йти вперед, більше атакувати. Сьогодні нам став у нагоді досвід виступів на ЧС-2006. Досвід взагалі дуже важлива річ, і не дарма Олег Блохін каже, що треба поєднувати молодих гравців та ветеранів", – додав Воронін.

Цікаво, що з трьох своїх перемог на чемпіонатах Європи "синьо-жовті" двічі здобували їх якраз над Швецією. Вдруге українці поклали на лопатки "Тре крунур" до 1/8 фіналу Євро-2012 і теж з рахунком 2:1. А переможний гол уже під кінець другого овертайму вбив Артем Довбик.

Артем Довбик забив шведам на Євро-2020

І хоч після такої яскравої перемоги Україна не змогла вийти з групи, програвши Франції (0:2) і поступившись зі скандалом та не зарахованим голом Марко Девіча Англії (0:1), той емоційний та результативний дебют досі гріє душу багатьох уболівальників.

"Я міг тільки мріяти про таку ніч. Я просто щасливий! Якби я хотів мріяти і бачити сон, то не міг придумати нічого кращого за те, що сталося тоді. Таке відчуття, що я помолодшав на 10 років", – згадував згодом герой матчу Шева.

Ті голи Швеції виявилися останніми в кар'єрі Андрія Шевченка, оскільки після чемпіонату 2012 року володар "Золото м'яча" та майбутній тренер збірної України оголосив, що вішає бутси на цвях, забивши 48 голів у 111 матчах.

Раніше OBOZ.UA розповідав, скільки коштує Україна і який рекорд Євро належить нашому форварду.